Jak odkryć w sobie ukryty talent?

Jak tam mijają Wam wakacje?
U mnie, póki co, brak wyjazdów polegających na zwiedzaniu, za to jest rodzinnie ;-). Te dwa miesiące wolego, które należą się każdemu z nas, to dobra pora na utrwalenie kontaktów z najbliższymi, z którymi ciężko było Nam się spotkać w ciągu ostatnich, zabieganych miesięcy ^^.

Mam nadzieję, że dotrwacie do końca dzisiejszego wpisu, który pomoże Wam odnaleźć Wasze ukryte talenty i zmotywuje do działania ;-).
Powodzenia! ♥
Jeśli podobają Wam się posty takiego typu, to dajcie znać, a będą częściej ^.^.
Kiedy przyjdzie Ci do głowy, że myślenie o tym, że masz jakiś talent jest nieskromne, wyobraź sobie, że to dar, z którym przyszłaś na świat i twoim obowiązkiem jest się nim dzielić. Kiedy już przełamiesz pierwszą barierę w myśleniu i odważysz się przyznać, że być może także Ty masz jakieś wrodzone umiejętności, zabierz się za ich odkrywanie ;-).

1. Zrób listę swoich zdolności


Weź kartkę papieru i spisz wszystkie pomysły na to, jaki możesz mieć talent. Uszereguj je od najbardziej prawdopodobnego do najmniej. Następnie wynotuj w jakich sytuacjach korzystałaś z tych umiejętności i jakie były tego efekty. Wypisz minimum 10 pozytywnych efektów dla siebie i ich dodatni wpływ na życie innych.

Jeśli nie udało Ci się tego zrobić, być może przeszkadza ci przekonanie, że talent oznacza coś wyjątkowego i konkretnego, jak zdolności pisarskie, malarskie, sportowe. A w zbiorze talentów jest tyle nieoczywistych, jak choćby umiejętność rozbawiania, zarażania ludzi pomysłami, pociągania za sobą innych, dokładnego wykonywania zadań, pomysłowość, wewnętrzne ciepło sprawiające, że ludzie mają ochotę z nami przebywać… i wiele innych. 
Dlatego jeszcze raz wróć do swojej kartki i zastanów się, jakie jeszcze możesz mieć zdolności, o których wcześniej nie pomyślałabyś. Co cię wyróżnia? Sprawia, że jesteś sobą?

2. Nie bój się próbować nowych rzeczy


Może jest jeszcze coś, czego nie jesteś świadoma, bo nigdy nie próbowałaś tego robić? Pomyśl na co masz od dawna ochotę, a do tej pory nie odważyłaś się na to? Czasem marzymy o tym, do czego mamy predyspozycje. Najważniejsze, żeby nie stawiać sobie bariery w postaci przekonania: po co tracić czas i tak nic z tego nie wyjdzie. Każde nowe doświadczenie pomoże Ci odkryć siebie. Być może potrzebujesz sprawdzić się w działaniu i spróbować nowych rzeczy. Bądź odważna w odkrywaniu, w czym jesteś najlepsza. 

3. Szukaj inspiracji u innych


Może masz jakiś autorytet i chciałabyś być do niej/niego podobna? Jakie umiejętności, zdolności ma ten człowiek? Może ty także marzysz o pójściu w tym kierunku, ale nie wierzysz, że potrafisz? Albo przeczuwasz, że masz do tego predyspozycje, ale brakuje ci pewności siebie, żeby zacząć z nich korzystać? Może z zachwytem patrzysz na znanych podróżników i wyobrażasz sobie siebie jako jednego z nich? Wykorzystaj to by odnaleźć również swój talent.

4. Jak wykorzystać swój talent na co dzień??

Wiesz już jakie masz umiejętności? Koniecznie zacznij z nich korzystać, bo to czego nie rozwijasz, słabnie. I odwrotnie, kiedy świadomie zaczniesz szlifować swój talent, stanie się siłą napędową twoich zajęć. Na początek sprawdź, czy w swoim życiu korzystasz z najsilniejszych stron. Zastanów się czy masz codziennie możliwość wykonywania tego, co potrafisz najlepiej? 
Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

Angażuj się we wszystko, co sprawia Ci przyjemność. Aktywnie poszukuj szans korzystania ze swoich talentów. Otwieraj się na możliwości, testuj różne pomysły i rozwiązania.


Nie przejmuj się opinią innych. Być może oni także nie odkryli jeszcze swojego talentu i dlatego uważają, że robienie tego, co kochasz, to dziwactwo.
   Jeśli ty sama tak myślisz, opanuj wewnętrznego krytyka, który ogranicza twoje możliwości! Jak to zrobić? Zauważ krytyczną myśl na swój temat i postaraj się ją zmień ją na taką, która będzie cię wspierać.Bądź wytrwała! Bywa, że potrzeba czasu, aby otoczenie dostrzegło twoje zdolności.

Inwestuj w rozwijanie swojego talentu: Zbieraj jak najwięcej doświadczeń w tej dziedzinie, poproś bliskich, aby cię wspierali.I na koniec: nie porównuj się do innych – twój zestaw cech jest unikalny i nie ma na świecie drugiej takiej osoby jak ty! Co z tego, że ktoś lepiej potrafi pisać, jeśli ty masz niezwykły talent muzyczny? Koncentruj się na tym, co masz najlepszego zamiast być średnią w robieniu rzeczy, które cię nie kręcą, za to sprawiają, że tracisz swoją indywidualność.

Komentarze

 1. Ciekawe rady :)
  3maj się cieplutko ^^

  Jeżeli ci się spodoba zaobserwuj.
  http://moda-ma-zasady.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post :-) Rób więcej takich postów ;-) http://mystylemychoice28.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Punkt 2. jest chyba najwazniejszy :)) dobry post :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post.
  Trochę czuję się jakbym czytała gazetę.
  Bardzo twórczy post jak i jego tematyka.

  http://modaiurodawedlugjulii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post ! :)
  zapraszam do mnie -------------> mój blog click

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm ciekawe rady, trochę jakbym czytała najnowszy artykuł w BRAVO.
  Moim zdaniem swój talent można odkryć też głównie wtedy, kiedy do czegoś nas ciągnie i spróbujemy to zrobić. Ja od dziecka lubiłam różnego rodzaju opowiadania i często ciągnęło mnie do ich pisania, choć uważałam że to jest nieco głupie, a teraz? Piszę od mniej więcej 4 lat i uważam, że to było dobre posunięcie. Ale najważniejsze moim zdaniem: trzeba chcieć i nie słuchać innych.
  Zapraszam do siebie:
  music-the-world.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

✿ Bardzo dziękuję, że tu jesteś
✿ Zostawiając komentarz masz gwarancję rewanżu

Ostatnio popularne